Thailand

काठमाडौं । खाँचोमा परेकालाई सहयोग गर्ने एक व्यक्तिले एक जना भिखारीलाई सहयोग गर्दा आफू ठगिएको महसुस गर्न थालेका छन् । वास्तवमा, सहयोग गर्ने व्यक्तिले पछि थाहा पाए कि भिखारीले आफ्नो सम्पूर्ण परिवारलाई परिचालन गरेर संगठित रूपमा भीख माग्न काम गर्दछन् । उनले गैरकानुनी रुपमा देश प्रवेश समेत गरेका थिए । यो थाइल्याण्डको मामला हो। द थाइगरका अनुसार गन जोम पलंगले एक अपाङ्ग कम्बोडियन भिखारीलाई उपचार गराउन सहयोग गर्ने घोषणा गरेका थिए । तर, त्यसपछि उनले त्यो भिखारीले अवैध रुपमा मासिक १ लाख भाटभन्दा बढी (साढे लाख रुपैयाँभन्दा बढी) आम्दानी गरिरहेको थाहा पाए ।

गत हप्ता, गन जोम पलंगले यसको बारेमा फेसबुकमा पोस्ट गरे । थाइल्याण्डको सामाजिक सञ्जालमा भिखारीको भिडियो हेरेपछि उनले भिखारीलाई सहयोग गर्ने निर्णय गरे। उनले सामाजिक विकास तथा मानव सुरक्षा मन्त्रालयमा सम्पर्क गरी भिखारीलाई सहयोग गर्ने कुरा गरेका थिए ।  गन जोम पलंगले भिखारीको गम्भीर अवस्थाबारे पनि मानिसहरूलाई बताए। त्यसपछि धेरै मानिसहरू भिखारीलाई मद्दत गर्न अगाडि आए। तर, पछि विज्ञहरुसँग कुरा गर्दा गन जोम पलंगले सो व्यक्तिको पूरै परिवार संगठित रुपमा भीख मागेर कमाइ गर्ने गरेको थाहा भयो ।

स्थानीय अधिकारीहरूले ४७ वर्षीय भिखारी कोम पोर्मी थाईको बारेमा थाहा पाएको गनलाई मानिसहरूले बताए। उनी यसअघि नै पक्राउ परेका छन् । उनलाई कम्बोडिया (आफ्नो देश) फिर्ता पठाइएको थियो। थाई सरकारको कल्याणकारी निकायले भिखारी र उनको परिवारले गरेको कामलाई मानव बेचबिखनसँग सम्बन्धित अपराध मानिएको जनाएको छ। पैसाको लागि, उसले आफ्नो १० महिनाको बच्चालाई भिख माग्न लगाएका थिए । श्रीमती, छोराछोरी र सासुसहित सबै परिवार भिखारी छन् ।

उनी थाइल्याण्डको चोन बुरीका विभिन्न ठाउँमा आफ्नो टोलीमार्फत भिखारीको काम गर्छन्। सेप्टेम्बर ३ मा गनले फेसबुकमा आफ्ना फलोअर्सलाई सम्बोधन गर्दै भिखारीको वास्तविकता थाहा पाएर आफू निराश भएको बताए । गनले आफूलाई धोका दिइएको बताए । उनले भने ‘त्यो मान्छे नक्कली भिखारी हो। उनको एउटा गिरोह छ । उनले मासिक १ लाख भाटभन्दा बढी कमाउँछ । उसले १० महिनाको बच्चालाई भीख माग्न ल्याउँछ।’ ती भिखारी कम्बोडियाबाट अवैध रूपमा थाइल्याण्ड प्रवेश गरेका थिए । यो कुरा फेरि बाहिर आएपछि कम्बोडियन भिखारी र उनको परिवार पक्राउ परेका छन् । उनलाई सोधपुछका लागि प्रहरी चौकी लगिएको थियो ।

 

@user020406490 เห็นลุงแกทุกวันเลย.ผ่านหน้าร้านเราเกือบทุกวัน #น่าสงสารจัง ♬ เสียงต้นฉบับ – ศักรินทร์ คุณชล

तपाईको प्रतिक्रिया

RELATED POSTS