Food

काठमाडौँ । हामी स्वस्थ रहनको लागि स्वस्थ आहारको साथ जिममा धेरै पसिना बगाउने गर्छौ । परिष्कृत कार्बन, प्रशोधित खाना र चिनीजस्ता कुराहरु हाम्रो स्वास्थ्यको लागि हानिकारक हुन्छन्। खानमा यी चीजहरूको अधिक प्रयोगले मधुमेह, मुटुसँग सम्बन्धित रोगहरू निम्त्याउन सक्छ । सधैं बोसोयुक्त खानेकुरा उपभोग गर्नु स्वास्थ्यका लागि लाभदायक हुँदैन।

धेरै स्वस्थ खानाहरूमा पनि बोसोको उच्च मात्रा हुन्छ । यी बोसोयुक्त खानाले तपाईंको तौल कम गर्न मद्दत गर्दछ । यस बाहेक, धेरै पौष्टिक तत्त्वहरू पनि प्रदान गर्दछ, जसले स्वास्थ्यमा प्रत्यक्ष प्रभाव पार्दछ । आज हामी तपाई स्वास्थ्य र शरीर फिट राख्नका लागि केही खानेकुराहरुको जानकारी दिँदैछौ । आशा छ यो तपाई जो कोहीलाई निक्कै लाभदायी हुनेछ । आफुले पढिसकेपछि अरुका लागि सेयर गरिदिनुहुनेछ ।

एवोकार्डो : एवोकार्डोमा प्रचुर मात्रामा मोनो संतृप्त फ्याट, फाइबर र पोटेशियम हुन्छ । जसले तपाईंको एचडीएल कोलेस्ट्रोल स्तर बढाउँछ र एलडीएल कोलस्ट्रोल नियन्त्रण गर्दछ। यसलाई सुपर फूड भनिन्छ जुन सलाद र अन्य व्यंजनहरूमा प्रयोग गरिन्छ। एवोकार्डो नियमित खान थाल्नुभयो भने शरीरलाई आवश्यक पौष्टिक तत्व पूरा हुन्छ अनावश्यक तत्व नष्ट गरिदिन्छ। जसले शरीर र मन स्वस्थ राखिदिन्छ।

चीज : चीजमा पौष्टिक तत्वहरू हुन्छन्, जसले पोषणयुक्त क्याल्शियम, भिटामिन बी–१२, फस्फोरस, सालिनियम र प्रोटीन प्रदान गर्दछ। यो एक उच्च डेरी उत्पादन हो, जसको खपतले टाइप-२ मधुमेहको जोखिम कम गर्दछ ।

गाढा चकलेट : गाढा चकलेट खाने मात्र स्वादिष्ट छैन। बरु, त्यहाँ प्रशस्त फाइबर, स्वस्थ फ्याट, फलाम, म्याग्नीशियम, एन्टिआक्सिडन्ट्स हुन्छन् जसले तपाईंको रक्तचाप कम गर्दछ र साथै एलडीएल कोलेस्ट्रोल कम गर्दछ।

अण्डा : अण्डाको पहेँलो जर्दी हाम्रो कोलेस्ट्रोलको लागि लाभदायक हुँदैन। तर एउटा अनुसन्धानले दाबी गर्यो कि जर्दीले हाम्रो कोलेस्ट्रोलमा असर गर्दैन। यद्यपि अण्डामा भिटामिन, खनिज, प्रोटीन र एन्टिआक्सीडन्टहरूले भरिएको हुन्छ । अण्डा हाम्रो स्वास्थ्य को लागि धेरै फाइदाजनक छ ।

मोटो माछा : मोटो माछालाई सुपर फूड भनिन्छ । यस्तो माछा ओम्गा–३ र प्रोटीनमा धनी हुन्छन् । जुन हाम्रो मुटुको लागि लाभदायक हुन्छ।

तरयुक्त दही : अक्सर भनिन्छ कि, कम फ्याट भएको दही स्वस्थको लागि बढी फाइदाजनक हुन्छ। तर यस्तो दहीमा चिनी मिलाइएको हुन्छ। तसर्थ, तपाईंले आफ्नो आहारमा उच्च फ्याट दही (तर सहितको) खानुपर्दछ। दहीले तपाईंको पाचन प्रणाली मजबूत गर्दछ। यस बाहेक, यो तपाईंको स्वास्थ्यको लागि पनि लाभदायक हुन्छ। दही सेवन गर्दा मुटु र मोटोपनाको जोखिम कम हुन्छ।

तपाईको प्रतिक्रिया

RELATED POSTS