काठमाडौैं । प्रत्येक व्यक्तिलाई कुनै न कुनै किसिमको एलर्जी हुने गर्छ । कसैलाई भिडको एलर्जी हुन्छ त कतिपयलाई डण्डीफोर जस्ता स्वास्थ्य समस्याको । कतिपयलाई शृङ्गार सामग्रीको पनि एलर्जी हुने गर्छ ।

हरेक वर्ष सयौं व्यक्तिहरू लागुपदार्थसम्बन्धी एलर्जीका कारण आफ्नो ज्यान गुमाउन बाध्य छन् । चिसोका कारण धेरै मानिसहरूको शरीरमा दाग लाग्ने वा एलर्जी हुने गर्छ । कसैलाई सूर्यको किरणबाट पनि एलर्जी हुन्छ ।

फूलमा रहेको साना परागकणले गर्दा धेरैलाई एलर्जी हुन सक्छ । वसन्त ऋतुमा फूल फुल्ने समयमा यो एलर्जीको समस्या धेरै सामान्य बनेर जान्छ । धेरै गर्मी हुने देशमा यसको कुनै समस्या नभए पनि अमेरिका र युरोप जस्ता चिसो देशहरूमा यसको धेरै प्रभाव देख्न सकिन्छ । चिसोको समयमा अन्यत्र पनि यस्ता समस्या हुने गर्छन् ।

यो एलर्जी अमेरिकामा मात्रै ४ करोड जनामा देखिएको छ । युरोपमा प्रत्येक ५ जनामा यो एलर्जी देख्ने गरेको तथ्यांकले देखाएको छ । वास्तवमा पश्चिमी देशहरूमा शरद् ऋतुपछि जाडो सुरु हुनुभन्दा पहिले यस्ता समस्याहरू देखिने गर्छ । जब वसन्तको अन्त्य हुन्छ, त्यसपछि रूखहरूमा रंगीन फूलहरू देख्न सकिन्छ । तिनै फूलका परागकणहरू हावामा मिसिन्छन् र चारैतिर फैलिन्छन् । यसको कारणले नाक र घाँटीमा जलन हुन्छ र सास फेर्न गाह्रो हुन्छ ।

यस्ता परागकणहरूले फोक्सोमा सिधै असर गर्छ । यस्ता परागणमा धेरै दानाहरू भएकोले यसले फोक्सोमा एउटा लेयर बनाउँछ र अचानक सास फेर्न गाह्रो हुने जस्तो देखिन्छ । यसका अतिरिक्त परागकणहरू फोक्सोमा पुग्न सकिन्छ वा घाँटीमा संक्रमण हुन सक्छ । यसले विशेष गरी एलर्जीको समस्या निम्त्याउँछ ।

यस्तो समस्या विकसित देशमा अधिक सरसफाइका कारण भएको पनि हुन सक्ने बताउँछन् । यो पनि विश्वास गरिएको छ कि अधिक सरसफाइ भएका देशहरूमा यो रोगको ठूलो प्रभाव हुन्छ ।

सफा वातावरणमा रहँदा रोगसँग लड्न सक्ने क्षमता, अर्थात् प्रतिरोधात्मक क्षमता कमजोर हुन्छ । जसका कारणले गर्दा शरीरले रोगहरूसँग लड्न सक्ने क्षमता बिस्तारै कम हुँदै जान्छ ।

किन हुन्छ एलर्जी ?

एउटा प्रश्न खडा हुन सक्छ कि मान्छेमा परागकणबाट एलर्जी किन हुने गर्छ ? चिकित्सकहरुका अनुसार फूलमा रहेको परागकण नाकमा घुसेर त्यसको भित्र रहेको श्लेष्मामा टाँसिएर बस्छ । यसपछि यो नाकबाट गलासम्म जान्छ । जहाँ या त यसलाई निलिन्छ या त हाछ्युँ गर्दा बाहिर आउने गर्छ । समस्याको कुरा यो हो कि फूलमा रहेको परागमा हुने प्रोटिनले शरीरमा रहेको परागलाई एलर्जी गराउँछ । यसैले शरीरमा समस्या सिर्जना गराउँछ ।

फूलमा हुने पोलियानका कारण मानिसहरू दमको एलर्जी पनि हुने गर्छ । बच्चाहरूको प्रतिरक्षा प्रणाली पूर्ण रूपमा विकसित हुँदैन । त्यसैले उनीहरूसँग बढी नै एलर्जीको समस्या हुन्छ । केही बच्चाहरूको श्वसन पथ असाधारण संवेदनशील हुन्छ, जुन वातावरणमा उपस्थित धूलोका कणहरूका कारण यो संकुचित हुन्छ र फुस्किन्छ । त्यसैले बच्चाहरूलाई सास फेर्न र खोकीमा समस्या देखिन्छ ।

– हाछ्युँ आउने र आँखाबाट पानी आउनु

– आँखा रातो हुनु

– भिड र घाँटीको दुखाइ

– सास फेर्न गाह्रो हुनु

– तालु, नाक वा आँखा चिलाउनु आदि ।

तपाईको प्रतिक्रिया

RELATED POSTS